JOSEF KRČIL

FOTOGRAF | KAMERAMAN

JOSEF KRČIL

FOTOGRAF | KAMERAMAN

JOSEF KRČIL

FOTOGRAF | KAMERAMAN

Více článků:

Je lepší koupit zrcadlovku, nebo bezzrcadlovku?

Už jste se rozhodli, že si koupíte systémový fotoaparát. Skvěle! Rozhodli jste se jít cestou, která vede za nejlepšími možnými výsledky. Pokud ještě nemáte vybráno, doporučuji článek: CO SI VYBRAT? FOTOAPARÁT, KOMPAKT, NEBO TELEFON?
Nyní je před vámi ještě jedna volba. A sice jestli zvolit zrcadlovku (DSLR), nebo bezzrcadlovku (mirrorless camera).

V tomto článku se zaměřím primárně na rozdíly mezi těmito dvěma systémy v jednotlivých aspektech. Hned na začátku se ale přiznám, že jsem velký fanda bezzrcadlovek. Již dnes můžeme vidět, že všechny firmy svůj vývoj zaměřují právě tímto směrem.

Hledáček

Asi nejzásadnější technologický rozdíl je právě v hledáčku. Zrcadlovky mají optický hledáček, který pomocí zrcátka zobrazuje reálný náhled toho, co fotíme. Oproti tomu bezzrcadlovky mají v hledáčku displej. Ten má jednu obrovskou výhodu… Vidíme na něm totiž v podstatě výslednou fotografii. Kromě samotné expozice (jak je fotka tmavá nebo světlá) vidíme také vyvážení bílé. To nám pomůže lépe pochopit, jaký vliv má změna nastavení fotoaparátu na výslednou fotografii. U některých žánrů, jako je například sport, může být ale optický hledáček zrcadlovek výhodnější. Displej má totiž jen určitý počet snímků, které dokáže zobrazit za jednu sekundu, a proto se při rychlém pohybu fotoaparátu může obraz drobně sekat.

Rozmanitost objektivů

V tomto ohledu mají (zatím) výhodu zrcadlovky. Protože jsou na trhu delší dobu, existuje na ně více objektivů. Je to dáno tím, že obě technologie mají jiný bajonet (uchycení objektivu k tělu fotoaparátu). Každým rokem se ale tento rozdíl zmenšuje. Kromě toho se dají na bezzrcadlovky koupit redukce, umožňující použití i objektivů pro zrcadlovku.
Tu například používám já na svém fotoaparátu Canon R6.
Redukce ale mohou mít negativní dopad na některé aspekty, jako je třeba rychlost ostření.

 

Velikost a váha

To je opět malý plus pro bezzrcadlovky. Díky absenci mechanismu zrcátka jsou o něco lehčí a menší. To může být výhodou na dovolených. Často tento fakt ocení také slečny.

Hlasitost focení

Bezzrcadlovky umožňují režim, ve kterém jsou absolutně tiché. Není tak slyšet žádné cvakání vnitřních komponentů, jako tomu je u zrcadlovek. To může být velkou výhodou, pokud člověk fotí například koncerty vážné hudby. Jako velkou výhodu to vnímám také na svatbách, kde člověk může fotit jako o život, ale nikoho tím neruší.

Bezzrcadlovky jsou budoucnost

Jak ukazuje směřování výrobců, bezzrcadlovky pomalu, ale jistě nahrazují zrcadlovky. V posledních letech navíc výrobci vypouští i levnější modely. Zatímco například první generace bezzrcadlovek Canon začínaly na 30 000 Kč, dnes je nové tělo ke koupi již za 15 000 Kč. Časem navíc budou dostupnější i použité, tedy z druhé ruky.

Video

Možná to pro spoustu z vás nebude tak důležitý parametr. Protože mým hlavním zaměřením je ale video, je pro mě tento aspekt opravdu zásadní. 
Bezzrcadlovky vedou, co se týče videa, na plné čáře. Je to i tím, že jsou k tomu od začátku více stavěné a přizpůsobované. Výrobci přidávají funkce, které usnadňují tvorbu videí a zároveň umožňují dosáhnout vyšší kvality.
Parametry, které okolo videa řešíme, jsou například rozlišení, stabilizace obrazu, podporované kodeky a barevné rozlišení nebo konektory pro externí příslušenství.

 

ZÁVĚREM
Z mého osobního pohledu je lepší jít do kategorie bezzrcadlovek. Jsou intuitivnější na ovládání, technologicky nabízejí větší možnosti a do budoucna to bude hlavní směr v oblasti fotografie. Pokud však zvažujete nákup těla z druhé ruky, určitě najdete širší výběr v kategorii zrcadlovek. V případě takového nákupu bych bez předchozích zkušeností s fototechnikou určitě volil renomované bazary, jako je například FotoŠkoda nebo Megapixel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *